Governors

Local Authority Governors:
Isabel Darling

Staff Governors:
Kate McGee (Headteacher),
Catherine McGill

Parent Governors:
Lesley Thomson, Alice Probert

Co-opted Governors:
Bronwen Stuckey (Chair)
Jefferson Courtney (Vice Chair)
Lynessa Peters
Matthew Rowe
Steven Cox
Gloria Agyeman
Sadia Hussain (Associate Member)

The Governing Board is organised into four sub-groups, each of which focus on a different aspect of the school. Each group has a link member of the SLT with whom they work closely on visits and between visits.

Leadership & Management Teaching & Learning Personal Development, Welfare & Behaviour Outcomes
Matthew Rowe
Gloria Agyeman
Bronwen Stuckey
Jeff Cortney
Steve Cox
Alice Probert
Bronwen Stuckey
Isabel Darling
Lesley Thomson
Bronwen Stuckey
Lynessa Peters
Bronwen Stuckey
Catherine McGill
Steve Buckley
(AHT)
Sarah Dunn
(DHT)
Sonny Young
(AHT)
Petra Collins
(DHT)

In addition, there is currently a Partnerships Working Group which consists of:

  • Bronwen Stuckey
  • Matthew Rowe
  • Steve Cox
  • Gloria Agyeman
  • Jeff Courtney

The governors do a group visit half termly which is facilitated by the link SLT member. The visit focuses around a specific question which will have been derived from a previous GB meeting, from the school’s data or a relevant current topic.

Governors’ Newsletters

Please clik on the link to view latest governors newsletter.

Full Governing Body Meeting Attendees

Click on meeting date to see all meeting attendees.

8th March 2017
25th January 2017
8th December 2016
16th November 2016

Register of Interests

Please click on name to view declaration of interests.

Name Position Term of Office Date
Kate McGee
Bronwen Stuckey
Isabel Darling
Lesley Thomson
Alice Probert
Lynessa Peters
Sadia Hussain
Jefferson Courtney
Steven Cox
Matthew Rowe
Gloria Agyeman
Catherine McGill
Michael Briden
Petra Collins
Sarah Dunn
Sonny Young
Steve Buckley
Headteacher
Governor
Governor
Parent Governor
Parent Governor
Governor
Associate Governor
Governor
Governor
Governor
Governor
Governor
School Business Manager
Deputy Headteacher
Deputy Headteacher
Assistant Headteacher
Assistant Headteacher
Member
15/11/2020
30/08/2019
02/03/2021
02/03/2021
15/11/2020
15/11/2017
08/03/2020
15/11/2020
15/11/2020
15/11/2020
10/11/2020